جستجو کردن

کاربرد موتور ویبره در تولید ماسه

در مراحل تولید ماسه دستگاه های صنعتی استفاده می شود که برای بهره وری بهتر نیاز به ارتعاش دارند. این لرزش به وسیله ویبره بدنه در دستگاه مواد معدنی ایجاد می شود. در این مقاله به معرفی این ماشین آلات صنعتی و  کاربرد موتور ویبره در تولید ماسه می پردازیم.

 1. فیدر گریزلی
 2. سنگ شکن فکی
 3. نوار نقاله
 4. سنگ شکن کوبیت
 5. هیدروکن
 6. سرند
 7. ماسه شوی

کاربرد موتور ویبره در تولید ماسه در بخش فیدر ویبره گریزلی

در فرآیند تولید ماسه، فیدر وظیفه تغذیه و باردهی به سنگ شکن را به عهده دارد. فیدر ویبره گریزلی عمل تغذیه و غربال را با هم انجام می دهد. زمانی که سنگ انتقالی به فیدر از نوع کوهی باشد و اندازه سنگ ها شامل دانه های ریز و درشت باشد از فیدر گریزلی استفاده می شود.

فیدر ویبره گریزلی شن و ماسه از یک بخش مسطح برای دریافت و شروع جداسازی مواد و یک قسمت تخلیه بخش گریزلی تشکیل شده است. دستگاه با مکانیزم ویبره کار می کند که یک الکتروموتور با شافت و لنگ لرزش را ایجاد می کند. در فیدرهای ارتعاشی با تکنولوژی جدید از موتور ویبره به جای الکتروموتور استفاده می شود که ایمنی و بهروه وری بهتری دارند.

فیدر بر روی فنر سوار شده است و بدنه آن دارای چند درجه شیب است که حرکت مواد راحتتر انجام شود. انتقال نیروی ارتعاشی ویبراتور به فنرها منجر به ایجاد ویبره با دامنه نوسانی یکسان می شوند.

ارتعاش باعث می شود دانه های سنگ به جلو از قسمت مسطح به قسمت گریزلی حرکت کند. وجود شانه های گریزلی باعث می شود که سنگ دانه های درشت، روی شانه ها یه سمت جلو حرکت کنند و سنگ دانه های ریز از شیارهای شانه ها خارج شوند. با ریزش سنگدانه های ریز حجم سنگ های که وارد سنگ شکن می شوند کمتر می شود و از استهلاک دستگاه جلوگیری می شود. سنگدانه های ریز خارج شده از فیدر توسط نوار نقاله با سنگدانه های خرد شده خروجی از سنگ شکن ادغام می شوند.

 

فیدر ویبره گریزلی
فیدر ویبره گریزلی

سنگ شکن فکی

در خط تولید شن و ماسه دستگاه سنگ شکن فکی در ابتدای فرآیند خردایش مواد معدنی قرار می گیرد. وطیفه باردهی و تغذیه یکنواخت به دستگاه بر عهده فیدر می باشد. سنگ شکن با تحت فشار قرار دادن سنگ های خیلی بزرگ توسط دو فک متحرک و ثابت عمل خرد کردن به ابعاد ریزتر را انجام می دهد.

فضای پایینی بین فک متحرک و ثابت را گلوگاه و فضای بالایی دو فک را دهانه سنگ شکن می گویند. حداکثر ابعاد بار خروجی را گلوگاه یا خروجی فک تعیین می کند. سنگهای ورودی تا زمانی که ابعادش از دهانه خروجی بزرگتر باشد در سنگ شکن مورد خردایش قرار می گیرد. فک متحرک حداقل جابه جایی را در گلوگاه و حداکثر جابه جایی خود را در دهانه دارد.

نیروی حرکتی فک متحرک توسط یک شافت خارج از مرکز (در قسمت بالای فک) که با تسمه و پولی به موتور وصل است تامین می شود.

نوار نقاله

نوار نقاله ابزاری است که در کلیه صنایع مانند ساختمانی، مواد غذایی، معدن، پوشاک و … مورد استفاده قرار می گیرد. اجزای سازنده نوار نقاله عبارت اند از:

 1. شاسی یا بدنه نوار نقاله

  بدنه یا شاسی به عنوان اسکلت از تعدادی رولیک با فاصله و زاویه معین از هم تشکیل شده است. بدنه این دستگاه با توجه به کاربرد در سه نوع شاسی لوله ای، شاسی پروفیلی و شاسی ناودانی ساخته می شود. در انتخاب شاسی نوار نقاله باید به ظرفیت انتقال، محل نصب و نوع موادی انتقالی توجه ویژه ای داشت. معمولا از شاسی لوله ای برای عرض ۶۰ سانتی متر، شاسی ناودانی برای عرض ۸۰، از تیرآهنی برای عرض ۱۰۰-۱۲۰ استفاده می شود.

 2. تسمه یا لاستیک

  مهمترین قسمت دستگاه نوار نقاله تسمه آن است که بر حسب نیاز و کاربرد جنس آن متفاوت است. به طور مثال تسمه لاستیکی، آجدار، تسمه pvc، پارچه ای و نمدی، فلزی و…

 3. درام یا غلطک یا پولی نوار نقاله

  غلطک های نوار نقاله شامل دو درام هد (بالا) و تیل (پایین) است. درام بالا که به وسیله گیربکس SN به الکتروموتور وصل است نقش حرکت دادن نوار نقاله را بر عهده دارد. درام پایین به پیج رگلاژ وصل می شود تا تنظیم تسمه نوار نقاله توسط آن انجام شود.

 4. رولیک نوار نقاله

  وظیفه رولیک کاهش اصطکاک بین قطعات تجهیزات و انتقال مواد را دارد. رولیک با نام های رولر و غلطک و هرزگرد نیز شناخته می شود. رولیک ها به وسیله پایه رولیک به شاسی وصل می شوند. معمولا در فاصله ۲-۳ متری از هم نصب می شوند و مانع از آویزان شدن تسمه نوار نقاله هنگام برگشت می شود. رولیک هایی که در هر ردیف کنار هم قرار می گیرند رولیک بالایی و رولیک هایی که به اندازه عرض نوار نقاله می باشند رولیک پایین هستند.

 5. گیربکس SN

  از چهار تیپ (SN1-SN2-SN3-SN4) مختلف تولید می شود. نوار نقاله با طول ۱۰ متر از گیربکس SN2، طول ۱۵ متر از SN3 و طول ۲۰ متر از گیربکس SN4 استفاده می شود.

سنگ شکن کوبیت

دستگاه سنگ شکن ضربه ای کوبیت دارای روتور با 2 الی 6 پره چکشی است.

با دوران پره های چکشی سنگ ها به طرف دیواره و سندان داخل سنگ شکن پرتاب می شود و عملیات خردایش انجام میشود.

روی دیواره داخلی سنگ شکن سپرهای آجداری و سندان نصب است که سنگدانه ها با برخورد به آن خرد می شوند.

سنگ شکن های ضربه ای کوبیت جزو سنگ شکن های اولیه و ثانویه در خطوط فراوری مواد معدنی استفاده می شوند.

همچنین در این گونه دستگاه ها انتقال نیروی محرکه توسط پولی و تسمه انجام می گیرد.

یکی از دلایل استفاده از این نوع انتقال دهنده این است که در صورت ضربه شدید (در اثر خردایش سنگ های بزرگ) فشار و ضربه به موتور منتقل نگردد و آسیب نبیند.

در خط تولید ماسه به عنوان سنگ شکن ثانویه استفاده شده است.

سنگ شکن هیدروکن ماسه ساز

سنگ شکن مخروطی هیدروکن ماسه ساز یکی از سنگ شکن های مخروطی می باشد. معمولا بار خرد شده در سنگ شکن فکی بعد از چند مرحله وارد سنگ شکن هیدروکن می شود. به عنوان سنگ شکن ثانویه در خطوط خردایش مواد معدنی در خط تولید شن و ماسه مورد استفاده قرار می گیرد.

انرژِی دورانی الکتروموتور باعث دوران شفت هیدروکن می شود. وزنه های پایین شفت حرکت لنگی را به سر خردکننده (منتل و کانکیو) انتقال می دهند. شافت اصلی این سنگ شکن روی جک هیدرولیک قرار گرفته است. این جک میزان فاصله قسمتهای خرد کننده را تنظیم می کند. فرایند خردایش در سنگ شکن هیدروکن ماسه ساز با بسته شدن فاصله بین منتل و کانکیو صورت می پذیرد.

منتل بر روی شفت اصلی قرار دارد و کانکیو داخل بدنه اصلی دستگاه نصب شده است. حرکت لنگی شفت نیز منجر به تغییر فاصله منتل و کانکیو در هر چرخش می شود و در نتیجه خردایش بار صورت می گیرد.

کاربرد موتور ویبره در تولید ماسه در بخش سرند گریزلی

دستگاه سرند گریزلی برای تفکیک و دانه بندی مواد معدنی کاربرد دارد. سرند گریزلی مانند سرند های معمولی دارای خروجی هایی می باشد که هر یک از خروجی آنها توسط نوار نقاله به دستگاه های دیگر منتقل می شود.

این دستگاه دارای یک قاب می باشد که شانه های ها بر روی آن نصب شده اند. نیروی لازم برای ارتعاش سرند توسط ویبره بدنه تامین می شود. حرکت ویبراتور باعث ارتعاش سرند شده و تفکیک مصالح انجام می دهد.

تفاوت سرند های معمولی با گریزلی در این است که در طبقه اول سرند معمولی توری با مش های بزرگ نسبت به توری های پایینی نصب می شود. ولی در سرند های گریزلی در طبقه اول به جای نصب توری، شانه های گریزلی وجود دارد که برای خرد کردن سنگ های بزرگ ضروری است.

سرندهای گریزلی بعد از هیدروکن ماسه ساز قرار می گیرند. کاربرد موتور ویبره در تولید ماسه در بخش سرند گریزلی برای اینکه بتوانند سنگ دانه های درشت را از ریز جدا کنند و برای ماسه شویی آماده کنند.

ماسه شویی در تولید ماسه

این دستگاه در کارخانه های تولید شن و ماسه برای جدا کردن و شستن گل و لای کاربرد دارد. در خط تولید شن و ماسه، ماسه شور بعد از سرند و قبل از خشک کن قرار می گیرد و دو نوع حلزونی و پاکتی دارد.

ماسه شور حلزونی متشکل از مارپیچ، صفحه مخروطی، الکترو موتور، بدنه، کاهنده و غیره که بدنه آن باریک و بلند با ساختار افقی است. بدنه اصلی دستگاه ماسه شور با شیب ۱۸ درجه به نحوی که قسمت خروجی شن و ماسه بالاتر از سطح آب است نصب می شود. شن و ماسه با سرعت تغذیه ثابت و مقدار مشخصی از آب به داخل حوضچه ماسه شویی تزریق می شود. ماسه شویی حلزونی با حرکت مارپیچ ها مواد دانه درشت را همراه مارپیچ بالا می برد و از انتهای ماسه شور خارج می شوند. ذرات شن و ماسه به واسطه وزن مخصوص خود بالا می روند و گل و لای از قسمت حوضچه دستگاه تخلیه می شوند. به علت توانایی بیتشر تمیز کردن ماسه شور حلزونی وقتی مقدار گل در شن و ماسه زیاد باشد از ماسه شویی حلزونی استفاده می شود.

ماسه شور پاکتی شامل الکترو موتور، سطل چرخ، مخزن آب، جعبه کاهنده سرعت و غیره با ساختار عمودی است. ماسه شویی پاکتی مجموعه ای از پره هایی است که مانند آسیاب بادی به صورت دائم در حال گردش است. برای حرکت دادن پره ها از دینام و تسمه استفاده می شود. ماسه از مخزن تغذیه وارد مخزن شستشو می شود و زیر پروانه ها قرار می گیرند. با تزریق آب داخل حوضچه و چرخش مداوم پروانه ها شستشو انجام می گیرد. ماسه شور پاکتی برای تولید با ظرفیت بالا مناسب است که در خط تولید شن و ماسه بزرگ کاربرد دارد.

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره فنی و فروش

بازرگانی آوید صنعت عرضه کننده محصولات با کیفیت و مطمئن، برای دریافت مشاوره فنی و فروش هم اکنون با ما تماس بگیرید.

55266140 (021)

09379427531

مقالات خواندنی