جستجو کردن

چگونه از سوختن موتور ویبره جلوگیری کنیم؟

ویبره بدنه از چرخش با سرعت بالا لنگ های که در هر دو انتهای شفت موتور قرار دارند، برای تولید ارتعاش استفاده می‌کند. ساختار ساده، جمع و جور و آسان برای نصب دارد و نیازی به انتقال و غیره ندارد. به طور گسترده در همه صنایه گوناگون استفاده می شود. با توجه به ساختار خاص موتور ویبره، عمر مفیدش کمتر از موتور معمولی است. عواملی مانند افت فاز، اضافه بار، جریان اضافه، اتصال کوتاه و سایر خطاها می تواند باعث سوختگی موتور معمولی شود. در ادامه به سئوال چگونه از سوختن موتور ویبره جلوگیری کنیم؟ پاسخ می دهیم.

سوختن موتور ویبره

علل و اقدامات پیشگیرانه ای که باعث سوختن موتور ویبره می شوند؟

1. شل بودن پیچ ها

با توجه به خاص بودن ساختار خود موتور ویبره، نیروی مهیج ایجاد شده توسط لنگ ها در هر دو انتها  به پیچ ها ضربه می زند. و به دلیل ارتعاش خود موتور ارتعاشی، پیچ ها به راحتی در مدت زمان کوتاهی شل یا حتی شکسته می شوند. و در نتیجه موتور می سوزد.

اقدامات پیشگیرانه:

  • په صورت دوره ای پیچ و مهره های ویبره بدنه را آچارکشی و تقویت کنید. پیچ های مربوط به بخش برق ویبراتور و همچنین پیچ مربوط به اتصال پایه ویبراتور به بدنه دستگاه را به صورت مکر بررسی کنید.
  • در انتخاب ویبراتور با جنس و کیفیت مناسب دقت کنید که پایه های ویبراتور محکم و یکنواخت باشد. در اثر ارتعاشات پایه ویبراتور ترک نخورد و یکنواخت و صاف باشد تا نصب و اتصال با بدنه دستگاه به خوبی انجام شود.

2.ایراد در نصب موتور ویبره

نصب نادرست ویبراتور باعث می شود که نیروی محوری بیشتر از حد نرمال به بلبرینگ وارد شود. و تأثیر نامطلوبی بر یاتاقان خواهد داشت و در نتیجه عمر مفید آن را کاهش می دهد.

احتیاط

  • سعی کنید از نصب عمودی یا شیبدار خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: ایرادات رایج در نصب موتور ویبره

3. تنظیم لنگ ها

هنگام تنظیم وزنه ها، جهت لنگ ها در هر دو انتها به اشتباه برعکس می شود، به طوری که موتور ارتعاشی یک گشتاوری ایجاد می کند که باعث می شود موتور ارتعاشی در حالت غیرعادی کار کند. بنابراین هنگام تنظیم لنگ ها باید به تقارن آن توجه کنیم. یعنی لنگها در دو انتها با یکدیگر مطابقت داشته باشند یا خط اتصال مرکز ثقل وزنه ها در دو سر موازی باشد.

بیشتر بخوانید: ویدئو تنظیم لنگ های موتور ویبره

4. مشکل آب بندی پوشش محافظ.

از آنجایی که محیط کار موتور ویبره عمدتاً بسیار بد و همراه با رطوبت و گرد و غبار است. اگر عایق بندی موتور ویبره مناسب انجام نشود، به راحتی گرد و غبار  باعث عملیات اصطکاک وزنه ها و سوختن موتور می شود. بنابراین در جایی که محیط کار بد است، اولاً باید آب بندی و عایق بندی پوشش محافظ ویبراتور را افزایش داد، ثانیاً اغلب باید گرد و غبار داخل پوشش محافظ را به صورت دوره ای تمیز کرد.

5. دمای بالای مواد و تجهیزات

از آنجایی که موتور ویبره و تجهیزات به طور صلب به هم متصل هستند، می توان گفت که یک کل را تشکیل می دهند. اگر دمای مواد منتقل شده توسط تجهیزات بیش از حد بالا باشد، به راحتی می توان باعث افزایش دمای بدنه و محفظه موتور ارتعاشی و در نتیجه  سوختن موتور شود.

احتیاط:

  • با فرض عدم تأثیرگذاری بر کار تجهیزات، سعی کنید موتور ویبره را از مواد با دمای بالا دور نگه دارید.
  • راهی برای کاهش دمای مواد پیدا کنید.
  • از عایق بین موتور ویبره و دستگاه استفاده کنید.

6. مشکل دفع گرما

یک فن در انتهای موتور معمولی وجود دارد. هنگام کار، جهت باد در امتداد دنده های عمودی روی بدنه جریان دارد که نه تنها گرما را به سرعت دفع می کند. همچنین گرد و غبار روی آن را نیز از بین می برد تا موتور در حالت خوبی کار کند. موتور ویبره نمی تواند گرما را از بین ببرد زیرا فنی در آن وجود ندارد و به خنک کننده طبیعی متکی است. علاوه بر این، محیط کار اکثراً  گرد و غبار زیاد است. گرد و غبار به احتمال زیاد روی سطح موتور جمع می شود و باعث می شود دمای داخلی بیش از حد بالا باشد و باعث سوختن موتور شود.

احتیاط:

  • گرد و غبار روی سطح موتور را مرتباً پاک کنید تا در شرایط خوب کار کند.
  • در طول فرآیند طراحی، سطح موتور ویبره باید تا حد امکان صاف باشد تا گرد و غبار به راحتی جمع نشود.
  • از تهویه هوا در محیط های کاری پر گرد وغبار استفاده شود.

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره فنی و فروش

بازرگانی آوید صنعت عرضه کننده محصولات با کیفیت و مطمئن، برای دریافت مشاوره فنی و فروش هم اکنون با ما تماس بگیرید.

55266140 (021)

09379427531

مقالات خواندنی