عملیات شاتکریت

شاتکریت

شاتکریت چیست؟

در این مقاله می خواهیم درمورد شاتکریت صحبت کنیم پس با ما همراه باشید تا با این عملیات آشنا شویم. به عمل پاشیدن بتن با مصالح خشک و تر بر روی سطح که بواسطه جریان هوای فشرده با سرعت زیاد باشد تا لایه ای متراکم و خودنگهدار به وجود آید، شاتکریت می گویند.

شاتکریت به دو روش خشک و تر اجرا می شود که هر روش بسته به مهارت افراد، هزینه، دوام، وسعت کار، مواد افزودنی و مقاومت فشاری می تواند انجام بگیرد. در روش خشک میزان دورریز و بازگشت کار و کمانه کردن مصالح بیشتر از روش تر است. برای روش خشک به ۴۰ درصد می رسد در حالی که این میزان برای روش تر ۲۰ درصد می باشد. اما دستگاه بتن پاشی روش تر گرانتر از دستگاه بتن پاشی به روش خشک است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با دستگاه بچینگ

عملیات شاتکریت
عملیات شاتکریت

تاریخچه شاتکریت

بتن پاشیده یا (Gunite) نخستین بار در پنسیلوانیا و در سال ۱۹۰۷ به واسطه یک تاکسیدرمیت آمریکایی به نام Carl Ethan Akeley انجام گرفت. در گذشته از شاتکریت به دلیل وسایل ارزان و دردسترس آن و اینکه امکان داشت مواد خشک در مسافت های طولانی حمل شود، بسیار استقبال می شد. امروزه نیز استفاده از پاشش بتن در سراسر جهان متداول است.

کیفیت پاشش بتن چگونه باید باشد؟

برای اینکه شاتکریت باکیفیت باشد بستگی به این عوامل دارد. اپراتور، کنترل آب مخلوط، سرعت نازل، تکنیک پاشیدن و توانایی و تمرین اپراتور از جمله عوامل بسیار موثر در کیفیت پاشش بتن هستند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با کار ویبره در بتن

پاشش بتن در چه مواردی کاربرد دارد؟

معمولا عملیات پاشش بتن یا همان شاتکریت در مواقعی که نیاز به گودبرداری یا تثبیت بدنه باشد کاربرد دارد. اما موارد کاربردی دیگر آن در

  • تونل ها
  • کانال ها
  • خاکریزها و آبراهها
  • احداث دیوارهای حائل بتنی
  • استخرها و برکه های بتنی
  • مخازن بتنی بزرگ و تعمیرات سازه های بتنی مثل تقویت و مرمت کارهای هنری و تزئینی

از جمله موارد دیگر کاربردی پاشش بتن هستند.

شاتکریت دارای چه مزایا و معایبی است؟

از جمله مزایای این عملیات مصرف کم آب، عدم نیاز به قالب بندی که باعث سرعت انجام کار می شود و اجرایی کردن اشکال پیچیده بدون قالب بندی است.

از معایب شاتکریت می توان به مصرف سیمان زیاد، نیاز به نیروی متخصص وارد به شاتکریت و نیاز به وسیله های مخصوص پاشیدن بتن اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با ویبره بتن

مواد افزودنی به بتن شاتکریت دارای چه مزایایی است؟

یکی از این مزایا این است که باعث کاهش ریزش مصالح و افزایش چسبندگی بتن شده و سهولت اجرای سقف های قوسی شکل و انحنادار را به همراه دارد. علاوه بر این افزودن این مواد باعث آب بندی سطوح و پوشاندن درزها می شود.

عوامل موثر در انتخاب نوع شاتکریت

از جمله عواملی که بر انتخاب نوع شاتکریت تاثیر دارد می توان به عوامل اقتصادی، دسترسی به مواد و وسایل، محل عملیات، مهارت و قابلیت اپراتور اشاره کرد. علاوه بر این انتخاب روش به میزان برگشت مواد و مقدار دورریز و خواص آن مثل مقاومت پایداری در برابر هوازدگی نیز بستگی دارد. همانطور که دیدید عوامل گوناگونی بر انتخاب نوع پاشش بتن تاثیر دارد که هر روش برتری و مزیت های خود را دارند و بسته به شرایط موجود هر دو عملیات قابل تغییر به هم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *