جستجو کردن

دستگاه بلوک زن ویبره ای

بلوک های سیمانی و بتنی که در ساختمان ها و عملیات های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرند توسط دستگاه های بلوک زن تولید می شوند.این دستگاه ها برای تولید بلوک های بتنی در اندازه ها و شکل های مختلف طراحی می شوند. در دستگاه بلوک زن ویبره ای مواد تشکیل دهنده بلوک ها مانند سیمان , آب , سنگدانه ها و سایر مواد افزودنی درون قالب های بلوک ریخته می شوند و تحت فشار و ارتعاش قرار می گیرند. فشار و ارتعاشی که توسط دستگاه به بتن وارد می شود موجب استحکام بیش تر آن ها می شود.

بلوک های سیمانی چون اندازه ای بزرگ تر از بلوک های آجری دارند درزهای کم تری ایجاد می کنند که موجب افزایش یکنواختی , دقت در ساخت و استحکام ساختمان می شوند. به دلیل وجود این ویژگی ها استفاده از بلوک های بتنی و یا سیمانی در ساخت و سازها افزایش پیدا کرده است. دستگاه های بلوک زن ویبره ای بلوک های بتنی را در شکل ها و اندازه های مختلف را به صورت خودکار و با سرعت بالا تولید می کند.

وجود این دستگاه ها سرعت تولید بلوک ها بسیار افزایش می دهند. استفاده از این دستگاه ها اجرای پروژه های ساختمانی را متحول کرده اند. این دستگاه ها با استفاده از قالب های مختلف می توانند انواع بلوک های بتنی مانند بلوک های توپر, بلوک های توخالی, بلوک های سنگفرش, بلوک های به هم پیوسته و غیره را تولید کنند.

دستگاه بلوک زن ویبره ای
دستگاه بلوک زن ویبره ای

اجزای دستگاه بلوک زن ویبره ای

این دستگاه از اجزای مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از :

قاب :

قاب دستگاه پایداری و پشتیبانی ساختاری دستگاه را تامین می کند. جنس قاب به طور معمول از فولاد است و به گونه ای طراحی شده است که در برابر نیروها و ارتعاشات تولیدی در طی فرآیند بلوک زنی مقاومت کند. سایر اجزای دستگاه بلوک زنی در جای خود به طور محکم توسط قاب نگهداری می شوند.

قیف :

ظرفی است که مواد سازنده بلوک مانند سیمان, ماسه,سنگدانه و آب درون آن قرار می گیرد. قیف مکانیسم هایی برای اندازه گیری دقیق و افزودن مواد به سیستم مخلوط کن دارد. ظرفیت قیف متناسب با اندازه دستگاه می تواند از 100 کیلوگرم تا چندین تن باشد.

سیستم مخلوط سازی :

این سیستم کار ترکیب مواد اولیه با نسبت صحیح برای تولید مخلوط بتن را انجام می دهد. مواد در میکسر یا محفظه اختلاط به طور کامل مخلوط می شوند و ترکیبی یکنواخت برای تشکیل بلوک ها تولید می کنند. بعضی از دستگاه های بلوک زن ممکن است سیستمی برای اندازه گیری مقدار آب برای تشخیص میزان آب موجود در ترکیب را نیز داشته باشند.

قالب :

قالب ها بخش مهمی از دستگاه های بلوک زن هستند و شکل نهایی بلوک توسط آن ها مشخص می شود. این قالب ها معمولا از جنس فولادند و به صورتی طراحی می شوند که در برابر فشارهایی که به آن ها طی فرآیند تولید وارد می شود مقاومت کنند. در این قالب ها حفره هایی تعبیه شده است که شکل و اندازه بلوک ها را تعیین می کنند.

سیستم تراکم :

این سیستم به بتن درون قالب ها فشار وارد می کند تا هوایی اضافی موجود در بتن خارج شود و بتن ساختار محکم تری پیدا کند. این قسمت برای تولید نیروی مورد نیاز به طور معمول از یک سیستم هیدرولیک استفاده می کند. این سیستم شامل سیلندرهای هیدرولیک یا پرس هایی برای وارد کردن فشار به قالب است.

سیستم ارتعاشی :

این سیستم همراه با سیستم تراکم به استحکام بیش تر بتن کمک می کند. سیستم ارتعاشی موجب می شود که بتن به طور یکنواخت در داخل قالب توزیع شوند و در اثر ارتعاش نیز هوای اضافی آن ها نیز خارج شود. همچنین ارتعاش موجب می شود که سطح بلوک صاف و یکدست باشد. این سیستم از موتور ویبره و یا میز ویبره که به قالب یا قاب دستگاه متصل می شوند تشکیل می شود.

سیستم کنترل و نوار نقاله :

دستگاه های بلوک زن اکثرا دارای سیستم خودکار یا نیمه خودکار هستند. این سیستم ها پارامترهای مختلفی مانند زمان قالب گیری, فرکانس ارتعاش و فشار را به صورت دقیق کنترل می کند. در برخی از دستگاه ها نیز از نوارنقاله برای انتقال بلوک بعد از قالب گیری و فشرده سازی استفاده می شود.

انواع دستگاه بلوک زن

دستگاه های بلوک زن در انواع مختلف طراحی و تولید می شوند که عبارتند از:

دستگاه بلوک زن دستی :

این دستگاه ها به صورت دستی توسط اپراتور کار می کنند. این دستگاه ها شامل یک قالب , یک دسته یا اهرم برای ایجاد تراکم دستی و یک قیف برای ریختن مواد درون قالب می شوند. اپراتور به صورت دستی مخلوط بتن را به داخل قالب می ریزد و مواد را به کمک یک اهرم یا دسته فشرده می کند تا هوای اضافی آن خارج شود و تراکم آن افزایش یابد. از این دستگاه معمولا برای تولید بلوک در حجم کم مناسب است . در مناطقی که دسترسی به برق نباشد هم می توان از دستگاه بلوک زن دستی استفاده کرد.

دستگاه بلوک زن نیمه اتوماتیک :

این دستگاه ترکیبی از دستگاه دستی و تمام اتوماتیک است. این دستگاه از یک قالب , یک سیستم تراکم مکانیکی و یا هیدرولیکی و یک قیف تشکیل می شود. اپراتور به صورت دستی قیف را از مواد پر می کند و فرآیند فشرده سازی و بیرون راندن بلوک ها توسط دستگاه به صورت خودکار انجام می گیرد. ظرفیت تولید این دستگاه ها نسبت به دستگاه های بلوک زنی دستی بیش تر است و برای تولید بلوک در حجم متوسط می تواند مناسب باشد.

دستگاه بلوک زن اتوماتیک :

این دستگاه ها به طور کامل خودکار هستند و به کمترین کار دستی نیاز دارند. دستگاه بلوک زن اتوماتیک با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته فرآیندهای تولید بلوک مانند اندازه گیری مواد, مخلوط کردن, تراکم و قالب زدن با دقت بالا انجام می دهند. این دستگاه ها شامل یک سیستم نوار نقاله که کار انتقال بلوک ها را انجام می دهد و یک سیستم کنترل کامپیوتری که کار نظارت دقیق و تنظیم پارامترهای تولید را انجام می دهد است. این دستگاه ها توانایی تولید بلوک در حجم زیاد با سرعت بالا را دارد و برای کاربردهای صنعتی گزینه ی مناسبی است.

دستگاه بلوک زن سقفی :

این دستگاه ها برای تولید بلوک ها یا پانل هایی که برای ساخت سقف استفاده می شوند طراحی شده است. این بلوک ها وزن کمی دارند و طرح هایی مخصوص قرار دادن تاسیسات الکتریکی و لوله کشی دارند. به همین دلیل دستگاه بلوک زن سقفی از قالب ها و روش های خاصی برای تولید این بلوک های مناسب برای سقف استفاده می کند. این دستگاه ها باتوجه به میزان پیچیدگی و حجم تولید در انواع دستی , نیمه اتوماتیک و اتوماتیک تولید می شوند.

نکاتی که هنگام کار با دستگاه بلوک زن ویبره ای باید رعایت کنید؟

برای افزایش طول عمر دستگاه بلوک زن باید هنگام کار با آن ها به موارد زیر توجه نمایید:

  • از قراردادن دستگاه روی سطوح ناهموار اجتناب کنید.
  • از وارد کردن فشار زیاد به قسمت سمبه دستگاه خودداری کنید.
  • حتما بعد از تمام شدن کار قالب ها را تمیز کنید.
  • ریل و سمبه دستگاه را به طور مرتب روغن کاری کنید.
  • هنگامی که دستگاه خالی است موتور ویبره آن را روشن نکنید.

 

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره فنی و فروش

بازرگانی آوید صنعت عرضه کننده محصولات با کیفیت و مطمئن، برای دریافت مشاوره فنی و فروش هم اکنون با ما تماس بگیرید.

55266140 (021)

09379427531

مقالات خواندنی