جستجو کردن

کار ویبره در بتن

رسیدن به تراکم و استحکام بتن در پروژه های عمرانی بسیار مهم است کار ویبره در بتن تحقق این امر است ویبره بتن با ایجاد لرزش در بتون باعث افزایش تراکم بتن می شود

ویبره یا لرزش یک مرحله مهم در بسیاری از پروژه های ساختمانی است. هنگام بتن ریزی صدها یا حتی هزاران حباب هوا ممکن است در ساختار بتن وجود داشته باشند. این حباب ها تا حد زیادی می تواند ساختار بتون را تضعیف کنند.

دستگاه ویبره بتن هنگام ریختن بتن تازه با ارتعاشات شدید، حباب های هوا را از بین میبرد. و ساختاری قوی و متراکم در بتون به وجود می آورد. بر همین اساس است که استفاده از ویبره بتن در هنگام بتن ریزی نه تنها توصیه می شود. بلکه از موارد مهم در ساخت و ساز یک ساختمان ایمن و استاندارد است.

برای ورود به فروشگاه انواع ویبره بتن کلیک نمایید

ویبره بتن در انواع پروژه های ساختمانی

کارآیی انواع دستگاه ویبره بتن یکسان است فقط بسته به نوع نیاز پروژه ها در طرح ها و شکل های مختلف طراحی شده اند. و در انواع ویبره بتن برقی و ویبره بتن بادی و ویبره بتن بنزینی در بازار وجود دارند.

 عملکرد ویبره در بتن را می توان در سه دسته بندی قرار داد.

ویبره قالب : ویبره قالب معمولا در بتن های از پیش ساخته استفاده می شونند و نصب ویبراتور در خارج از سازه های بتنی انجام میشود. برای بتن ریزی های بزرگ، ویبره خارجی 6 فوت از هم فاصله دارنند.

ویبره قالب بتن
ویبره قالب بتن

ویبره سطح : با ایجاد لرزش در سطح هنگام بتن ریزی، ارتعاشات بصورت دستی روی سطح بتن انتقال داده می شونند. در اصلاح به این لرزش ها یا ارتعاشات jumper گفته می شود.  محدوده عمق لرزش 6 اینچ یا کمتر است. و در نهایت سطح صاف و یکدستی را روی بتن ایجاد می کند.

ویبره سطح بتن
ویبره سطح بتن

ویبره داخلی : بیشترین و رایج ترین مورد استفاده ویبره در بتن نوع داخلی آن است. روند کار راحت است و با استفاده از یک اپراتور انجام میشود. اپراتور شیلنگ ویبره بتن را به آرامی درون بتن مرطوب می کند و سپس به آرامی خارج میکند.

ویبره داخلی بتن
ویبره داخلی بتن

کار ویبره در بتن چه مدت طول می کشد

در بیشتر موارد لرزش نادرست در بتن ریزی ها انجام میشود. بهترین تکنیک برای استفاده از ویبره بتن برداشتن آهسته  ویبراتور و با سرعت 1 اینچ در ثانیه است.

تا زمانی که حباب ها ی هوا در لرزش بتن دیده میشوند لرزش بیشتری لازم است.

کار ویبره در بتن زمان بر است در صورت کوتاه بودن زمان ویبره در بتن نتیجه یک ساختار ضعیف است. و در صورت طولانی بودن ویبره سنگدانه ها و آب از هم جدا می شونند که زیبای و استحکام بتن را تحت تاثیر قرار میدهد.

ویدیو روش صحیح ویبره زدن بتن
ویدیو روش صحیح ویبره زدن بتن

قبل از بتن ریزی تجهیزات رو آماده کنید

لرزش در هنگام بتن ریزی تجربه و مهارت بالایی می طلبد. یک ویبراتور بتن یدکی در دسترس داشته باشد. در صورت خراب شدن ویبره بتن اول  یک ویبراتور بتن آماده به عنوان پشتیبان داشته باشید. بتن منتظر شما نمی ماند تا مشکل تجهیزات خود را برطرف کنید.

ویبراتور را در حالت عمودی یا تقریبا عمودی قرار دهید تا اثر آن به حداکثر برسد.

ویبراتور را بیش از حد خم نکنید این کار باعث خرابی ویبره خواهد شد.

از ویبراتور به عنوان ابزاری برای قرار دادن بتن استفاده نکنید. این کار باعث ایجاد سطحی ناهموار در بتن می شود.

نکات استفاده از ویبره بتن

قبل از انتخاب محل ویبره ، مطمئن شوید که ویبره توسط سایر همکاران در این مکان انجام نشده است.

قبل از اقدام به لرزش سر ویبراتور را کامل درون بتن قرار دهید و حداقل 10 ثانیه نگه دارید. ویبراتور را تا زمانی که نوک کاملا داخل بتن قرار نگرفته روشن نکنید.

لرزش و ویبره را با سرعت متوسط 3 اینچ در ثانیه انجام دهید. البته بهترین نتیجه با سرعت 1 اینج در ثانیه کسب میشه. هر بار که ویبراتور را وارد می کنید شعاع قبلی لرزش را با هم همپوشانی کنید. یک قاعده خوب این است که شعاع عمل چهار برابر قطر نوک ویبراتور است. هنگامی که هوا دیگر از بتن فرار نمی کند و یا سطح بتن یکدست شد لرزش را متوقف کنید.

برای جلوگیری از اتصالات سرد حتماً به لایه‌های بتونی قبلی نفوذ کنید. ویبراتور باید حداقل 6 اینچ به لایه قبلی نفوذ کند. اتصال سرد وقتی اتفاق می افتد که لایه جدید بتن بر روی یک لایه قدیمی تر ریخته شود و به اندازه ای سفت شود که از اتصال این دو لایه جلوگیری شود.

مراقب باشید که بتن زیر ویبره اسلامپ فشار مناسب داشته باشد. اسلامپ معیاری برای کارآیی بتن است. بتن کم فشار سفتتر است و نیاز به لرزش بیشتری دارد.

برای کارهای عمرانی سبکتر از ویبراتورهای سبکتر استفاده کنید. ویبره بتن دریلی سبک و قابل حمل مناسب در کارهای کوچک می باشد.

فیلم روش کار با ویبره بتن دریلی
فیلم روش کار با ویبره بتن دریلی

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره فنی و فروش

بازرگانی آوید صنعت عرضه کننده محصولات با کیفیت و مطمئن، برای دریافت مشاوره فنی و فروش هم اکنون با ما تماس بگیرید.

55266140 (021)

09379427531

مقالات خواندنی