هاپر یا قیف چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اگر شما هم می خواهید بدانید هاپر یا قیف چیست و چه کاربردی دارد، پس با ما همراه باشید. هاپر در واقع یک قیف صنعتی بزرگ است که مواد را در خود ذخیره کرده و پس از این که مواد را آماده کرد، آنها را در خطوط تولید انتقال می دهد. تعریف دیگر هاپر، وسیله ای است که از یک یا چند مخزن ذخیره مواد به شکل قیف و همچنین میزلرزان مارپیچی و نوار برای انتقال ماده تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع موتور ویبره مناسب نصب بر روی هاپر

آنچه خواهید خواند

ویژگی های فنی هاپر یا قیف

یک هاپر باید طوری طراحی شود که در برابر فشار و ضربه مقاومت بالایی داشته باشد. بنابراین برای جنس دستگاه موردنظر از آهن یا گالوانیزه استفاده می کنند. هاپر بسته به نیاز در ابعاد مختلفی ساخته و طراحی می شود.

انواع هاپر صنعتی

  1. هاپر مخروطی
  2. هاپر مربعی
  3. هاپر پاروبولیک (سهمی شکل )
  4. هاپر با خروجی زاویه دار
  5. هاپر با یک طرف عمودی

بیشتر بخوانید: روش انتخاب موتور ویبره بدنه بر روی هاپرها

هاپر یا قیف
هاپر یا قیف

کاربردهای هاپر صنعتی و سیلیکون صنعتی

کاربرد هاپر یا قیف در صنایع مختلفی از قبیل صنایع غذایی، صنایع معدنی، صنایع فولاد، صنایع شیمیایی، کارخانجات تولید بتن، تولید کود، تولید خوراک و کنسانتره دام و مواردی از این قبیل می باشد. از دیگر کاربردهای هاپر می توان به سیستم شوتینگ نخاله اشاره کرد که با پیشرفت تکنولوژی ساختمان سازی در کشور ما به وجود آمده است. سیستم شوتینگ برای حفظ مسائل زیست محیطی و ایمنی و همچنین اقتصادی ساخته و تولید شده است. از مزایای استفاده از شوتینگ نخاله می توان به صرفه جویی در وقت و هزینه و انرژی و همچنین کاهش نیروی انسانی اشاره کرد. هم هاپر صنعتی و هم سیلیکون دستگاههای اساسی و کاربردی هستند که در بخش صنعت و معدن مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع از این تجهیزات برای جداسازی گردوغبار و جریانی از گازها در فرایندهای مختلف صنعتی استفاده می شود. استفاده از این دستگاهها و تجهیزات از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و جداسازی را با بالاترین راندمان انجام می دهند. از مهمترین موارد کاربرد سیلیکون های صنعتی می توان به کارخانه های تولید انواع پلاستیک و صنایع چوب بری و همچنین حوزه های کشاورزی، صنایع تولید مواد شیمیایی، حمل و نقل خرده های چوب تا کارخانه از جمله موارد کاربرد سیلیکون صنعتی می باشد.

نکات مهم در خرید هاپر یا قیف

از هاپر صنعتی نیز برای ذخیره سازی در صنایع استفاده می شود که شامل یک مخزن با ظرفیت بالا برای ذخیره سازی مواد است. از جمله موارد مهمی که در خرید هاپر باید به آنها توجه کرد می توان به طول و عرض، وزن، عمق و حجم آن اشاره کرد. هاپر صنعتی را از مواد اولیه ای چون اکریلیک ها، پلی اورتان، pvc، اکریلونیتریل بوتادین استایرن و فلزاتی نظیر آلومینیوم، فولاد، فولاد آلیاژی می سازند. از مهمترین کاربردهای هاپرهای صنعتی می توان به ذخیره و انبارسازی موادمختلف در کارخانه های صنایع شیمیایی و مواد غذایی و دارویی اشاره کرد. مهمترین مسائلی که در خرید تجهیزات هاپر و سیلیکون باید به آنها توجه کرد می توان به ابعاد دستگاه و مقاومت آن در برابر تغییرات شرایط محیط، پایداری دیواره ها در بخشهای مختلف در تماس با مواد شیمیایی اشاره کرد. هاپرهای صنعتی محل خوبی برای پردازش و بازیافت و همچنین حمل مواد خطرناک در صنعت می باشند.